O autorze
Fundacja Rak’n’Roll powstała w październiku 2009 roku z inicjatywy śp. Magdy Prokopowicz. Od samego początku celem fundacji było stworzenie nowej jakości w sposobie mówienia o raku w przestrzeni publicznej. Przełamywanie tabu związanego z podejściem do raka w Polsce, zarażanie pozytywną energią i odczarowywanie choroby. To właśnie dzięki takim projektom Fundacji Rak’n’Roll jak „Kalendarz Gwiazd”, warsztaty „Nie po to kupiłam sukienkę, żeby umrzeć”, „Porządki na głowie”, "Metamorfozy" czy "Pięknołyse" kobiety chore na raka zaczęły walczyć o swoją kobiecość w chorobie, o to aby chorować godnie i żyć z radością.

Autorami postów będą:
Marta Szklarczuk
Kamila Stępień
Jacek Maciejewski
Marta Ozimek-Kędzior
Monika Dąbrowska
Joanna Łojko

Możesz odejść, ponieważ Cię kocham - polecamy film "Siedem minut po północy"

Fundacja Rak'n'Roll
Historia opowiedziana w filmie „Siedem minut po północy” jest uniwersalna i ponadczasowa. Może być zwierciadłem, w którym przejrzy się każdy, kto doświadcza ciężkiej choroby bliskiego. Stoi u progu rozstania, żałoby; przeżywa samotność, bezsilność a także poczucie winy np. z powodu braku wpływu na odwracalność naturalnego zjawiska, jakim jest proces umierania.

Bohaterem ekranizacji powieści jest dziesięcioletni chłopiec o imieniu Conor. Ponieważ jego mama jest nieuleczalnie chora treść życia chłopca stanowi przede wszystkim lęk przed utratą najważniejszej dla niego osoby. Szkoła i związane z nią obowiązki schodzą na dalszy plan. Środowisko rówieśnicze staje się miejscem, w którym Conor czuje się wyobcowany, nierozumiany a co więcej wyszydzany. Piętno, którym obarczony jest młody bohater często doprowadza do wybuchów złości. Silne, trudne uczucia towarzyszą mu także w domu. Chłopiec pozostaje samotny w swojej egzystencjalnej wędrówce przez życie. Nie decyduje się na intymne zwierzenia wobec nikogo.


W odpowiedzi na brak rozmów o tym, co dla chłopca trudne - Conor podąża za imaginacjami swego świata wewnętrznego. W snach i fantazjach odnajduje nadzieję – sposób na złagodzenie bólu cierpienia duszy. Jego przewodnikiem po uniwersalnej mądrości staje się postać – Stare Drzewo. Jako nauczyciel pokazuje chłopcu inny punkt widzenia rzeczywistości niż ten, który Conor uważa za jedyny i właściwy. W rozpaczliwym oczekiwaniu na uzdrowienie mamy młody bohater odkrywa, że to właśnie on ma coś ważnego do zrobienia. Może zaakceptować nieuchronność przemijania. Tym samym dać ukochanej mamie wolność odchodzenia a samemu poczuć ulgę.

Film „Siedem minut po północy” to źródło cennych symboli, przesłań i wartości. Ukazuje także siłę miłości. Dzięki jej ponadczasowości paradoksalnie przekształca to, co kruche i skończone w silne i wieczne. A takie są relacje i więzi człowieka z innymi i światem w ogóle.
Możesz odejść, ponieważ Cię kocham - to przekaz, który uważam za istotny w obliczu nieuniknionych, podyktowanych naturalną koleją wszechrzeczy, pożegnań z naszymi bliskimi. Stanowi przyzwolenie na rozstanie w wymiarze fizycznym, materialnym i cielesnym, ale nie uczuciowym i duchowym.


Katarzyna Borowicz, psychoonkolog
Fundacja Rak'n'Roll - Wygraj Życie

Trwa ładowanie komentarzy...